RZEMIOSŁO WARMII I MAZUR ZŁOŻYŁO HOŁD NIEPODLEGŁEJ

W dniu 1.12.2018 r. Rzemiosło Warmii i Mazur uczciło 100-lecie Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazylice Konkatedralnej Świętego Jakuba, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Warmiński   Ks. Józef Górzyński.

Po Mszy Świętej ulicami Olsztyna przeszedł pochód złożony z naszych pocztów sztandarowych oraz znakomitych gości. Pochód uświetniła orkiestra strażacka z Ostródy. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Kolumną Orła Białego.

Główne uroczystości odbyły się w Siedzibie Wojewódzkiego Domu Rzemiosła w Olsztynie.

Swoja obecnością zaszczycił nas Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki oraz Marszałek Województwa Pan Gustaw Marek Brzezin. Obecni byli także Posłowie na Sejm RP a także przedstawiciele władzy, kapelani rzemiosła oraz liczne delegacje z organizacji rzemieślniczych.

Podczas akademii nie brakowało uroczystych chwil. Zostały po raz pierwszy wręczone „Szable Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości”. Za wieloletnią pracę na rzecz rzemiosła Warmii i Mazur uhonorowano organizacje rzemieślnicze zrzeszone w naszej Izbie. Do każdej szabli wręczono grawerowany akt nadania wraz z legitymacją.

„Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Rzemiosła Warmii i Mazur” odznaczono 18 osób.

Podczas akademii Prezes Izby Pan Antoni Górski skierował do zebranych inspirujące przemówienie, w którym przypomniał sylwetki wielu znakomitych rzemieślników.

Głos zabrali także Wojewoda, Marszałek, Poseł Pani Iwona Arent oraz Prezes Izby Rzemieślniczej z Białegostoku Pan Sylwester Zawadzki.

Mszę w Kościele oraz naszą akademię uświetniły występy Zespołu, który na co dzień występuje w Parafii Chrystusa Króla w Iławie. W zespole śpiewa dwóch naszych rzemieślników.

Po akademii zaproszono wszystkich gości na uroczysty poczęstunek.

Relacje z uroczystości: